Početna strana > Hronika > Irački pobunjenici koriste jeftin softver u borbi protiv letelica SAD
Hronika

Irački pobunjenici koriste jeftin softver u borbi protiv letelica SAD

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. decembar 2009.

Irački ekstremisti prkose SAD njenim glavnim adutom - sajbertehnologijom. Za "krađu video snimaka", koji se koriste za daljinsko upravljanje bespilotnim letelicama, koriste legalan softver od 26 dolara.

Ekstremisti u Iraku koriste softver, koji se može kupiti u radnji za 26 dolara, za skidanje video snimaka američkih bespilotnih letelica kojim otkrivaju eventualne mete napada. To im omogućava da dođu do informacija za nadzor vojnih operacija čime se izbegavaju eventualne žrtve, prenosi RTS.

Šiitski pobunjenici koriste program kao što je "SkyGrabber", koji se može regularno skinuti sa interneta i koriste ga za "povlačenje" poverljivih podataka u nezaštićenoj komunikaciji bespilotnih letelica i centara.

Američki zvaničnici kažu da nemaju dokaze da pobunjenici preuzimaju kontrolu nad letelicama ili da dolaze do poverljivih podataka kojima ometaju misiju.

Ipak, ukradeni snimci pokazuju kako američki neprijatelji uspevaju jednostavno da nadmudre visoko sofisticiranu vojnu tehnologiju SAD.

To pokazuje kolika je ranjivost američkog oslonca na bespilotne letelice koje se pored Iraka koriste i u Avganistanu i Pakistanu i predstavljaju još jednu senku supersile u "sajber-ratu".

Obamina administracija se značajno oslanja na bespilotne letelice u oblastima gde je vrlo riskantno slati ljudske trupe, kako bi sprečila moguće žrtve na američkoj strani.

"Pojavio se problem, letelice su ranjive. Zbog toga su trupe i cela misija pretrpele štetu, ali to je problem koji možemo da korigujemo, što i činimo", izjavio je izvor iz Sekretarijata Odbrane SAD.

Sprečavanje "curenja poverljivih informacija" je dovelo do kašnjenja isporuka novih modela bespilotnih letelica. Osim što će one biti skuplje, zvaničnike brine i to što će dodatni sistemi šifrovanja usporiti komunikaciju između američke vojske i saveznika.

Majk Vajn, sekretar Vazduhoplovnih Snaga SAD od 2005. do 2008. je govorio da mora postojati balans između stepena sofisticiranosti i njihove upotrebnjivosti na terenu.

Američke vazduhoplovne snage svoju budućnost zasnivaju na bespilotnim letelicama - u budžetu za narednu godinu planirano je da 36 odsto svih vojnih aviona budu bespilotne letelice.

Danas Vojska SAD kupuje na stotine bespilotnih letelica tipa "Reaper", koje su brže i bolje naoružane. Međutim, oni koji se razumeju u softver, kažu da je kod njih podjednako lako "skinuti poverljive podatke" kao i kod starijeg tipa "Predator".

Ako se ima na umu da svaka robot-letelica košta između 10 i 12 miliona dolara, onda postaje jasno šta znači ponavljanje bezuspešnih misija zbog "neovlašćenog upada u komunikacioni sistem" od strane šiita ili talibana, svejedno, prenosi RTS.

(Mondo)